CHOV KRÁLÍKŮ - RADY, DOTAZY

krajiny těla králíka
kostra králíka

Králík a jeho původ

Zařazení systematické:
Taxonomický název králíka je Oryctolagus cuniculus L.  ( liší se od hlodavců tím, že má  v horní čelisti druhý pár řezáků, velmi malých).  Podčeled  leporina,  zahrnuje zajíce (rod Lepus ) a králíky (rod Oryctolagus ), které žijí nejen v Evropě, nebo severní Africe ale i v Severní Americe. Vzhledem k tomu, že zajíc a králík patří do dvou rodů, je zde mnoho rozdílů. 
Morfologické rozdíly: Zaječí uši jsou delší než hlava, na rozdíl od králíka. Duhovka jeho oko je žlutá, u  králíka tmavě hnědá, drápy na  nohou jsou popraskané, u králíka ne. Zaječí zuby mají odlišnou morfologii (typ skloviny), odlišná je stavba částí kostry , např. příčných výběžků obratlů. Svalovina zajíce je červená, u králíka světlá.
Rozdíly v reprodukci: Zajíc se vyznačuje zejména tím, že má delší březost: 40 dní  místo 31 u králíka, mláďata se rodí  chlupatá s  očima otevřenýma a je schopen se pohybovat, což je zcela odlišné od mláděte králíka. 
Rozdíly v chování: zajíc je samotář, nebo zůstává v páru, zatímco králík žije v hierarchické společnosti. První je tulák ve velké oblasti, druhý je odkázán na malé teritorium.
Rozdíly v genomu: Zajíc má 48 chromozomů a králík 44, což znamená, že je existence hybridů mezi dvěma druhy velmi problematická.

    
Původ králíků
Podle posledních informací se druh  Leporidae objevuje od pozdního eocénu v Severní Americe a Asii, a jejich příchod do Evropy se shodoval  s velkou migrací z pozdního miocénu. Nejstarší známé fosílie Orictolagus Cuniculus v Evropě pochází ze Španělska . Podle nálezů se zdá, že kolébka králíků je na okraji západní části Středozemního moře. Když ale souhlasíme s názorem o původu králíka z Iberijské oblasti Evropy, jak je možné, že překročil  Pyreneje a po posledním  zalednění se usadil ve Francii, Německu a dále až k nám do střední Evropy,  když víme, že  stanoviště prostoru králíka je poměrně malé a v cestě mu stály velké přírodní  bariéry. Víme, že králík je ztracen ve vzdálenosti přesahující 600 m od jeho nory. Číňané také chovají králíky, jsou silní výrobci a spotřebitelé, ale jak a kdy  se králík dostal do Číny,  nevíme.  Samozřejmě,  v podmínkách zemědělsky obhospodařované krajiny má tendenci se přemnožit. Pamatujeme nešťastné zavedení králíka v devatenáctém a dvacátém století v  zemích: Austrálie v roce  1859 a následně po tři čtvrtě století obrovské problémy,  Nový Zéland (1874), Chile v roce 1910.
   
Historické období na počátku našeho letopočtu
Zdá se, že králíci byli známí Římanům během jejich kontaktů na Pyrenejském poloostrově, jak je uvádí někteří latinští autoři. Ti  je  označují jako jídlo pro domácí „Iberie„ ( původní obyvatelé ) . Ve skutečnosti to byl Féničané, kteří  nám přinesli první historické důkazy o přítomnosti králíků na Pyrenejském poloostrově: „Když se blíží k  pobřeží této země, jsou udiveni šíření hrabavých savců, kteří  vypadají jako v jejich vlasti  damani „ (Procavia capensis),  jedná se o savce připomínající králíka nebo morče,  kteří také žijí v koloniích a vyhrabávají nory.  Římský císař Hadrian (narodil se v poblíž dnešní Sevilly) razil měnu, na jejíž zadní části se objevuje  králík,  jako  symbol Španělska . Starověké texty, kde je králík uváděn jsou krátké a vzácné a potvrzují, že tento druh je omezen na západním Středomoří. Později, učenec Varro (116 do 27 před naším letopočtem. ) doporučuje v  aby králíci byly volně chováni v „ leporariích“ (obezděné parky) a lovili se pro maso. Řecký geograf Strabo uvádí zprávu, že několik králíků uniklo a  množí do takové míry, že osadníci jsou rozhořčeni ze škod na úrodě a žádají  Augustuse o armádu, aby je zbavila této metly, nebo  ať jim přidělí půdu jinde . Mnohem později, se králík dostal do Řecka.

Středověk, počátek domestikace 
Králík a zemědělství se stává výsadou klášterů 
 Mimo kláštery se chová v prostorách více či méně uzavřených, různě velkých. Králík převážně není loven, nebo jen velmi málo, ale chytal se do ok, nebo sítí.  Chov králíků patří do  feudálního práva a zakazuje jeho lov pro nájemce, nebo obyvatele a je vyhrazené pro pána. Vrchnost důsledně omezovala jeho rozšíření, protože škody způsobené králíky na úrodě byly v některých lokalitách značné. Na konci patnáctého století, je v západní Evropě domestikace králíků je velmi pokročilá,  králíci mění barvu, (zpočátku to jsou albíni) což znamená, že výběr je v plném proudu.  

Od renesance až do devatenáctého století V šestnáctém století dochází ke znásobení výběrů a tvorbě hybridů. V roce  1530 to dokladuje  vyobrazení bílého králíka:  Madona a králík od Tiziana ,  ukazuje na výběr kmenů nebo plemen. Německý protestantský teolog Agricola (cca 1494-1596) podává zprávu o existenci králíků v černé, bílé, šedé a strakaté. V šestnáctém století je králík stájový  rozšířený v západní Evropě. V Anglii byl představen během římského období, ale nejčasnější zmínka pochází z roku 1183. Králík je chován v šestnáctém století v kotcích, nebo uzavřených ohradách. Maso králičí je také stále oblíbenější , ale za nejlepší je stále považován králík volně žijící, než maso králíka z králíkárny. Tento názor převažoval až do devatenáctého století . Např. ve Francii byl chov provozován na pozemku s postavenou  nepřekonatelnou zdí, nebo s  širokým a hlubokým příkopem vody. Proto aby nedošlo k úniku králíků a zároveň k ochraně proti dravcům. Králíci jsou chytáni pravidelně. Ještě v r.1865 se  odkazuje na tento model ve svém doporučení pro chovatele: 2,5 ha na 100  chovných králíků a z tohoto „králičince“ lze získat odstřelem, nebo odchytem  3.000 králíků za rok. Myšlenka příkopu vody, aby se zabránilo úniku králíků, kteří nenávidí tento prvek (používá se k chovu těchto zvířat od starověku) si „půjčil“ i vévoda z Meklenburska,  když byl králík byl zaveden v Prusku v roce 1683. 


Moderní doba
Identifikace, ochrana, propagace a chov mutantů  nevhodných  pro volnou přírodu, nebo mnoho různých  ras vyžaduje rozšíření chovu králíků. Nicméně, vhodný druh pro chov se systémem pokusů a omylů  velmi pomalu vyvíjel až do devatenáctého století.. Výhodou chovu v králíkárně je poskytnout malé výrobní jednotky s několika králíky. Je to snadný zdroj masa pro drobné zemědělce a zaměstnance  a i když  ztráty v důsledku špatné hygieny jsou vysoké, plodnost druhu vyvažují  tyto nevýhody. Kotec slouží jako spíž, králík může v dohledné době poskytovat  hodnotné jídlo pro rodinu. To vysvětluje značný rozvoj spotřeby  s vedlejším  prodejem  přebytků . Na počátku dvacátého století, se lidé z hospodářství dostávají do měst a tím se chov rozšiřuje e do předměstí, mezi dělníky, zaměstnance, důchodce. Samozřejmě, ziskové hospodaření také vede k vytváření větších farem pro zásobování měst. Připomeňme si, že chov králíků vytváří průmysl kožešin a jeho důsledkem bylo získání plemen vhodných pro tento průmysl (angora, rex, apod.). Lov králíka se stal populární  jeho rozšíření je všude velké,  jak v přírodě tak v chovech domácích králíků. Následné vypuknutí myxomatózy vyvolává  vyhlazení evropských divokých králíků a devastaci chovů domácích králíků ukončil nakonec vývoj vakcíny proti této nemoci.  Králíkárna, tento faktor domestikace a vytvoření plemen králíků byl přenesen od šedesátých let do velkochovů v uzavřených budovách, s klimatizací, podléhá přísným hygienickým předpisům, automatizované zařízení poskytuje maximálně (rytmy světla, automatická  zařízení ke krmení a zdroje vody, shrnovače hnoje  ...) a  klece svařované z drátěného  pletiva s chovnými hnízdy. Králíčci mají reprodukční výkonnost, růst, spotřebu  geneticky podmíněnou (linie, hybridů)  Všechno je naprogramován tak, aby jatka porážela několik tisíc králíků denně. V současné době je chov králíka pro domácí spotřebu na ústupu a zdaleka nedosahuje to množství co v minulosti. Přesto, díky své jednoduchosti chovu, nízkým investicím, s malými nároky  zůstává u mnohých chovatelů středem zájmu. Nezanedbatelné množství zvířat  různých plemen a typů je chováno pro potěšení a radost z této činnosti, která se soustřeďuje v chovatelských organizacích a výstavách drobného hospodářského zvířectva. 


Plemeno
Délka
Hloubka
Výška
Velké
120
70-80
70
Střední
80
70-80
60
Malé
70
70
50
Zakrslé
60
60
40

minimální rozměry kotce pro chov kálíků


Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: zajíci (Lagomorpha)
Čeleď: zajícovití (Leporidae)
Rod: více rodů


KRMIVA:


GRANULOVANÁ KRMIVA (i my těmito krmivy částečně krmíme naše králíky)

Existuje jich velice mnoho. Nejčastěji se rozdělují na kompletní a doplňkovou krmnou směs.

Kompletní slouží jako hlavní zdroj potravy, a tudíž není potřeba králíkům zkrmovat ještě další krmiva, kromě vody a sena, kterážto krmiva musí mít králík neustále. V některých případech je přidání jiných krmiv dokonce nežádoucí. Doplňková krmná směs je pouze doplněk krmné dávky. Znamená to tedy, že můžeme tyto granule pouze přidat na přilepšenou k současné krmné dávce.
Kompletní krmné směsi se dále rozdělují dle toho, pro jakou kategorii králíků jsou určeny. Existují speciální krmné směsi pro březí samice, které berou ohled na vývoj zárodku; granule pro kojící samice, které dodají samicím dostatečnou zásobu energie a zvýší laktaci; granule pro výkrm králíků do odstavu; granule pro králíky ve výkrmu, které uspíší růst a správný vývin; granule pro chovné jedince v době připouštění, atd. Každá tato směs je zkrátka složená co nejvhodněji pro danou skupinu zvířat! Všechny jsou složeny většinou z travních úsušek (kolem 30%), obilovin (ječmen, oves, pšenice, kukuřice, pšeničné otruby, atd. - do 50%) a dalších komponentů, j jsou vitamíny, minerály, šroty, řízky, extrahované šroty a další.
Navíc existují i granule, které obsahují léčiva, tzv. antikokcidiostatika, která slouží jako prevence proti kokcidióze. Tyto granule se vyrábějí jako kompletní, což znamená, že není možné přikrmovat králíky jiným krmivem. V případě podání dalších krmiv (jádra, okopanin) dojde k naředění léku a ten se stává neúčinným.
Krom toho, že nesmíte kompletní směs ředit, berte v potaz i garanční lhůtu, která bývá dlouhá asi tři měsíce. Všímejte si také prašnosti granulí. Stává se, že některá dodávka bývá prašnější než jiná. Za takové situace nezbude nic jiného, než směs několikrát přesypat přes sýto, abychom se prachu zbavili. Ten králíkům dráždí dýchací ústrojí, ale o prachu jsme již mluvili v našem prvním článku o životních potřebách.
Granule představují zřejmě nejlepší volbu krmení v chovu králíků – rychlý vývin, minimální riziko kokcidiozi a malá pracnost jsou toho důkazem. Naneštěstí cena granulí není zanedbatelná – padesátikilový pytel stojí v průměru 350 Kč, což je cena dvojnásobného množství obilí. Rozmyslete si tedy, jakou variantu zvolíte! Peníze, nebo čas?
autor  Michal Vejvoda

OBJEMNÁ SUCHÁ KRMIVA

Králíci potřebují ke zdárnému vývoji a růstu hned několik složek potravy, bez kterých by nemělo cenu se do chovu pouštět. Nejdůležitější z nich jsou bezesporu objemná krmiva, která obsahují dostatečné množství vlákniny, mají dietetické účinky a tím pádem přispívají ke správné funkci trávicího ústrojí.
O co jde?
Objemné krmivo je takové, které ve velkém množství obsahuje minimální množství živin a energie. V našem případě je navíc ještě v suchém stavu, tzn. s minimální vlhkostí. Do této skupiny řadíme vlastně jen dvě krmiva - seno a slámu. 
Člověk nemusí být vesničan, aby nevěděl, co je seno. Ale samozřejmě se najdou tací, kteří nemají potřebnou představivost, takže speciálně pro ně: Seno je usušená a vhodně uskladněná tráva (píce), které králíkům zabezpečuje dobré trávení. Na kvalitu sena má velký vliv hned několik faktorů. Je to doba seče, délka sušení, počasí, uskladnění a především botanické složení trávy, kterou sušíme.
Séci by se mělo na začátku květu, kdy je porost nejkvalitnější. Avšak počasí nebo čas nám to nemusí umožnit! Nevadí, trávu můžeme pokosit i později či dříve. V případě, že je tráva vysoká, popř. po odkvětu, znamená to, že sena bude více, ale nižší kvality. Ať tak či tak, musíme brát zřetel zejména na počasí. Usušíme-li seno během čtyř dnů, je to dobrý výsledek. K tomu potřebujeme pěkné počasí - slunce a slabý větřík je přímo ideální. Při takových podmínkách schne seno nejlépe a nejrychleji. Samozřejmě se seno běžně suší i déle, což vůbec nevadí. Pokud ale během sušení zaprší, máme problém. Během prvních dvou dnů se ještě nic moc neděje, avšak zaskočí-li nás déšť ke konci sušení, seno ztrácí značné množství živin, které déšť vylouhuje, následkem čehož seno žloutne. To je známka nepříliš vysoké kvality našeho snažení.
Po usušení uskladníme seno na vhodném místě – v seníku, na půdě, apod. Dbáme na to, aby v prvních dnech po uklizení nebylo navrstveno na velkých hromadách a nebylo udusáno. Mělo by být volně rozložené na co největší ploše, aby ještě více proschlo.
Jak poznáte, že jste seno dobře usušili a uskladnili? Takové seno krásně voní, je zelené, při proklepání se z něj nepráší. Nekvalitní seno je naopak nažloutlé, příliš vábně nevoní, králík se do něj po předložení nepohrne. Nutno upozornit, že se seno nesmí ihned po usušení zkrmovat, jelikož nadýmá. Proto je nutné počkat minimálně šest týdnů, aby řádně vyfermentovalo! 
Nejkvalitnějším senem je seno vojtěškové, které má ovšem zvýšené nároky na sušení i uskladnění. Navíc pěstování vojtěšky není nejjednodušší. Dalším kvalitním senem je seno jetelové nebo jetelotravní, které má podobné nároky na sušení jako vojtěška. O sušení i pěstování těchto plodin čtěte zde.
Klasika - luční seno
Nejběžnější je ovšem seno luční, které při včasném a rychlém usušení také nabízí kvalitní krmení. Právě u lučního sena má na jeho kvalitu vliv botanické složení trav. Na loukách roste celá řada bylin, většina z nich pro králíky prospěšná a zvyšující kvalitu sena. Leč najdou se i jedovaté rostliny, které by při podání ve větším množství nedělaly dobrotu. Jde např. o bolehlav, pryskyřník, vlaštovičník, přesličku, rulík, durman a další nebezpečné byliny.
Na zimu sušíme i poněkud netradiční píci, např. kopřivy, které mají výborný vliv na laktaci samic a zdravotní stav všech kategorií králíků (zejména pak mladých okolo odstavu), a také mrkvovou nať, která v zimě a na podzim povzbuzuje králičí libido.
Sláma jako podestýlka
Co se slámy týče, její kvalita není rozhodující. Sláma slouží ve velké míře jako podestýlka, zdroj tepla pohlcující vlhkost a udržující v kotci relativní čistotu. Jakou slámu budete používat je čistě na Vás. Obecně se doporučuje sláma pšeničná, která lépe pohlcuje vlhkost než slámy z jiných obilovin. Mě na druhou stranu zklamala – králíci po ní měli nateklé oči, slzeli. Proto používám kvalitní ječnou slámu, kterou navíc králíci po nastlání s chutí žerou. Z tohoto důvodu ji jednou za pár dní přidávám společně se senem jako píci.
autor  Michal Vejvoda